CO TO JEST ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA?

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA (OC) – CO NALEŻY O NIEJ WIEDZIEĆ?

PO PIERWSZE, DOTYCZY KAŻDEGO Z NAS, NIE TYLKO KIEROWCÓW. W tym wpisie, dowiesz się dlaczego jest to dla Ciebie bardzo ważna informacja.

A więc, skrót OC oznacza ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNĄ. Choć dla wielu z nas to oczywiste, to już na pewno nie każdy z nas wie jakie obowiązki i konsekwencje niesie za sobą ta odpowiedzialność. Mówi się, że nieznajomość prawa szkodzi, w tym przypadku to bolesna prawda. Gdy nie znamy naszych obowiązków, jak mamy je wykonać? Gdy nie znamy naszych praw, jak mamy o nie walczyć?

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA W ŻYCIU PRYWATNYM

Jeśli nie wiem o tym, że to do mnie należy obowiązek odśnieżenia i zadbania o chodnik/parking przed posesją, a przechodzień poślizgnie się łamiąc na nim nogę to kto poniesie za to odpowiedzialność? Niestety ja, nikt inny. Poszkodowany ma prawo rościć o zadośćuczynienie z mojej kieszeni, czeka mnie szereg wyjaśnień, nieprzyjemności i najprawdopobniej sprawa sądowa.

Jeśli jadąc na rowerze potrące pieszego, który w tym wypadku złamie bark czy rękę? Kto zrekompensuje tej osobie cierpienie, kto zapłaci za jej leczenie? Ja, jako sprawca wypadku ponoszę odpowiedzialność. Tak samo, jak Urząd Miasta gdy nie odśnieży chodników /ulic a ktoś ulegnie poślizgnięciu i coś mu się stanie.

Kolejnym przykładem na wykorzystanie tej odpowiedzalności są wypadki w gospodarstwie domowym, jeśli sąsiad spadnie ze schodów w moim domu, połamie się, to ja ponoszę za to odpowiedzialność.

Przed tą odpowiedzialnością ochroni nas zakup polisy OC w życiu prywatnym, warto zastanowić się nad jej wykupieniem.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA W KOMUNIKACJI

Ta sama sytuacja jest PRZY WYPADKACH I KOLIZJACH. Mamy sprawcę wypadku/kolizji oraz Poszkodowanych. ŚWIADOMOŚĆ 90 % SPOŁECZEŃSTWA zaczyna się i kończy na tym, NAPRAWIĘ AUTO Z POLISY OC SPRAWCY.

To znaczy, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe w którym wykupił OC wypłaci odszkodowanie za szkodę rzeczową na moim aucie. Rzeczoznawca z TU przyjedzie zrobić wycenę, a ja naprawię auto po kosztach u pana Stasia lakiernika i jeszcze zostanie.. Wiekszość z nas myśli w ten sposób.

A MOŻE NALEŻY MI SIĘ COŚ WIĘCEJ, DUŻO WIĘCEJ?

Nie wiem, czy o tym już wiesz, ale w tej sytuacji należy Ci się auto zastępcze, opłacone przez ubezpieczalnie sprawcy? 

A 90% Poszkodowanych nie zgłasza SZKÓD OSOBOWYCH, które powstają nawet przy najmniejszych stłuczkach, a za które można uzyskać kilka lub kilkanaście tysięcy złotych zadośćuczynienia.


MIAŁEŚ WYPADEK LUB STŁUCZKĘ? ZGŁOŚ SIĘ DO NAS I UZYSKAJ NALEŻNE ODSZKODOWANIE!

Co roku płacimy mnóstwo pieniędzy na ubezpieczenia OC, więc może warto mieć pojęcie, za co płacę, co i dlaczego mi się z tego tytułu należy? Ten blog to świetne miejsce abyś dowiedział/a się WIĘCEJ.

 ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA A WYPADKI W PRACY

Jeśli jesteś pracodawcą, zatrudniasz ludzi, i na skutek Twojego zaniedbania Pracownik ulegnie wypadkowi również ponosisz Odpowiedzialność Cywilną za to zdarzenie. Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, produkcyjną czy usługową, może wyrządzić osobie trzeciej szkodę, której naprawa może wiązać się z wysokimi kosztami. Przed wydatkami ochroni polisa Cię OC.

Jeśli natomiast jesteś Poszkodowanym pracownikiem, a winę za Twój wypadek ponosi pracodawca, masz prawo do odszkodowania z polisy OC Pracodawcy.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA W ROLNICTWIE

Tutaj podobnie, każdy właściciel gospodarstwa rolnego powinien zabezpieczyć się przed wypadkami jakie mogą się wydarzyć w jego gospodarstwie. Co roku na polskiej wsi jest ich mnóstwo, niestety. W wielu z nich można pomóc Poszkodowanym. Jak to zrobić? To proste, właściciel każdego gospodarstwa POWINIEN mieć wykupione ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej W ROLNICTWIE. Drugi krok, to świadomość w jakich przypadkach można to ubezpieczenie wykorzystać.Za każda szkodę powstałą z winy Właściciela gospodarstwa, czyli wszelkiego rodzaju wypadki na terenie tego gospodarstwa Poszkodowany ma prawo do ZADOŚĆUCZYNIENIA.  Jeżeli właściciel gospodarstwa nie wykupił OC na gospodarstwo, za wszystkie szkody poniesie odpowiedzialność z własnej kieszeni. 

Miałeś wypadek, nie wiesz, czy należy Ci się odszkodowanie, napisz lub zadzwoń do mnie.  Z chęcią odpowiem na Twoje pytania. ***
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, daj nam lajka lub udostępnij wpis swoim znajomym (przyciski pod tytułem wpisu) tak możesz nagrodzić pracę naszego Zespołu