PRZEDAWNIENIE ROSZCZEŃ O ODSZKODOWANIE.

DZISIAJ POROZMAWIAMY O PRZEDAWNIENIACH ROSZCZEŃ, CZYLI CZY NALEŻY CI SIĘ ODSZKODOWANIE Z TYT. OC SPRAWCY ZA WYPADEK SPRZED LAT?

To pytanie, które w mojej codziennej pracy pada bardzo często. W tym artykule dowiesz się jakie są terminy przedawnienia roszczeń, oraz jak się ich ustrzec. Zasadniczo przy walce o odszkodowanie mamy 2 terminy przedawnień:

3 LETNI I 20 LETNI TERMIN PRZEDAWNIENIA ROSZCZEŃ.

A więc co to oznacza?

Oznacza to, że w przypadku WSZYSTKICH KOLIZJI lub WYPADKÓW, w których obrażenia poszkodowanych osób spowodowały pobyt w szpitalu DO 7 DNI, mamy 3 LATA od tego zdarzenia, aby rościć o należne nam pieniądze (lub jeśli zapadł wyrok sądu). A samo zdarzenie jest traktowane jako wykroczenie popełnione przez sprawcę tego wypadku/kolizji. Mowa tu zarówno o szkodach MAJĄTKOWYCH jak i OSOBOWYCH.  Z tego tytułu przysługuje nam prawo do roszczeń z OC sprawcy tego wykroczenia, a jego Towarzystwo powinno nam wypłacić pieniądze. Oczywiście praktyka jest nieco inna.

Natomiast w sytuacji, w której mamy poważny wypadek – poszkodowany złamał np. kość udową, leczenie trwa powyżej 7 DNI w szpitalu lub był to wypadek śmiertelny kwalifikacja czynu zmienia się na przestępstwo. Jeśli sprawca spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu, bądź śmierć osoby poszkodowanej, termin przedawnienia takiej sprawy wynosi AŻ 20 LAT od jego daty. Poszkodowanemu lub jego rodzinie (nie tylko najbliższej) przysługuję PRAWO DO STOSOWNEGO ODSZKODOWANIA / ZADOŚĆUCZYNIENIA czy zwrotu kosztów leczenia / pogrzebu z ubezpieczenia OC sprawcy tego wypadku.

Co jeszcze warto wiedzieć o przedawnieniach?

Bardzo ważna informacja do osób, które już starały się coś uzyskać w swoich sprawach. Najczęściej spotykają się one z odmową wypłaty lub zaniżaniem odszkodowania przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. W takim przypadku termin przedawnienia liczony jest od ostatniej decyzji TU w danej sprawie. Nie ważne jaka była ta decyzja. Należy pamiętać, że walka z wielkim Towarzystwem Ubezpieczeniowym przyniesie satysfakcjonujące rezultaty tylko wtedy, jeśli za Tobą również stoi duża firma z doświadczeniem w tej walce.

A co jeśli miałem wypadek w dzieciństwie? Termin przedawnienia wypadków osób małoletnich wynosi 2 LATA OD UZYSKANIA PEŁNOLETNOŚCI. Jeśli więc 5 letnie dziecko uczestniczyło wypadku, to do 18 roku życia o odszkodowania dla niego mogą starać się rodzice.
Natomiast od 18 urodzin Poszkodowany ten ma tylko 24 miesiące aby walczyć o swoje. Po tym terminie sprawa niestety ulega przedawnieniu.

Mój znajomy zginął w wypadku w 2001 roku..W związku ze zmianą ustawodawstwa, i decyzja z 2008 r., w której to termin przedawnienia roszczeń w przypadku przestępstw (zbrodni i występku) został zmieniony z 10 na 20 lat, powstała możliwość dochodzenia roszczeń za wypadki z przeszłości. A więc możemy pomóc osobom lub rodzinom osób poszkodowanych w wypadkach z datą od 2000 roku, do teraz. Są to sprawy wymagające szczególnej wiedzy oraz dodatkowych informacji – jeśli masz pytania, napisz lub zadzwoń do nas.